Aktuality

Máme volná miminka!!!!

Naše miminka z vrhu H už mají 4 týdny.....

15.11.2024

Všechny iinformace o vrhu H najdete ZDE....Pro naše štěňátka hledáme milující rodinky, kterým budou přinášet radost a budou nerozlučnými parťáky po celou dobu svého bytí.......štěňátka budou odcházet do nových domovů v prosinci 2024. 

Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontkatujte mne prosím na tel:737 279 808 .

Máme miminka!!!!

18.10.2024

Princess a Djojíček se stali rodiči 6 sladkých princezen a tří udatných mušketýrů....

Informace o vrhu H najdete ZDE

Wicky a Djojíček budou mít miminka!!!

16.10.2024

Miminka z vrhu CH by se měla narodit kolem 28.10.2024.....Jsem moc zvědavá, jaké barvičky miminek Wictorka a Djojíček namíchají...Očekávám že barvy budou od světle zlaté až po sytě zlatou...moc se těším na překvapení, které Wictorka v břísku má....

 

Každým dnem přivítáme na svět miminka z vrhu H!!!

14.10.2024

Naše Princesska už je jako koule a miminka už klepou na dveře našeho domova....V bříšku hrají pořádný fotbal a my se se na ně moc  těšíme...

 

Jakým způsobem si můžete zarezervovat naše štěňátko?

Velmi jednoduše, nejlepší je zavolat na moje telefonní číslo - 737 279 808, popřípadě napsat mail na adresu: ivcakuc@seznam.cz  a můžeme spolu probrat jaké máte představy o svém vysněném štěňátku, jak si představujete společný život, jaké podmínky máte pro štěňátko připravené, jaké aktivity by jste se štěňátkem chtěli dělat...Pro vážné zájemce o naše štěňátka  je samozřejmostí  návštěva v naší chovatelské stanici, kde se seznámíte s naší psí rodinkou a uvidíte, co všechno obnáší život s rodinkou zlatých retrievrů, uděláte si obrázek o tom,  co Vás čeká a nemine...Osobně spolu probereme Vaše představy o společném soužití s Vaším budoucím pejskem....Protože život naší psí rodinky je naplněn spoustou akcí a aktivit, je potřeba si domluvit termín návštěvy dopředu telefonicky nebo mailem. 

 

Pokud máte zájem o rezervaci štěňátka z Karpentné, prostudujte si prosím následující informace: 

 

Informace pro zájemce o štěňátka z Chovatelské stanice z Karpentné

Chovatelská stanice z Karpentné byla založená v roce 1999, za tu dobu jsme v naší chovatelské stanici odchovali 10 vrhů plemene anglický kokršpaněl a 33 vrhů plemene zlatý retriever.

Chováme pouze štěňátka s průkazem původu.

Naším cílem je chov zdravých a krásných zlatých retrívrů – typických představitelů plemene -  s veselou a oddanou retrívří povahou, kteří přináší svým rodinám radost a štěstí po celou dobu svého života.

 Pejsci odchovaní v naší CHS  jsou nedílnou součástí svých rodin a přináší svým páníčkům mnoho radosti a lásky. Mnozí z nich se účastní výstav, jsou využívání v myslivecké praxi, pro canisterapii, v záchranářské praxi, pracují jako asistenční  a vodící psi.

Pro naše štěňátka hledáme milující rodiny, pro které bude naše miminko právoplatným členem rodiny a bude o něj vždy postaráno s láskou a péčí. Nemáme žádné speciální podmínky jen to, že štěňátko musí být milováno a že nesmí být v dospělosti použito  k chovu bez PP ( množírny) a nesmí být do věku 6 let kastrováno ( pokud není kastrace nutná u fen kvůli tomu, že dostaly zánět dělohy.)

Budoucí majitelé našich pejsků by si měli uvědomit, že pejsek je živý tvor a že i u něj mohou propuknout různé nemoci nebo úrazy a že je potřeba v těchto případech zabezpečit veterinární léčbu, která mnohdy není levná. Je dobré uvažovat o pojištění pejska, které tyto náklady může výrazně snížit. S výběrem pojištění Vám rádi pomůžeme. 

Při plánování štěňátek vždy pečlivě vybíráme rodiče nastávajícího vrhu, klademe velký důraz na jejich zdravotní stav a perfektní kondici.

Všichni chovní jedinci v naší chovatelské stanici mají mnoho povinných i nepovinných zdravotních vyšetření – vyšetření dysplazie kyčelního kloubu, vyšetření dysplazie loketních kloubů, vyšetření srdce, genetické testy na ichtyózu, genetické vyšetření očních chorob – Progresivní retinální atrofie – PRA-prcd, GR PRA1, GR PRA2.

Štěňátka odchováváme  v našem rodinném domě, mají k dispozici svůj pokoj,ve kterém žijí celou dobu, kterou tráví v naší chovatelské stanici.  Nemáme doma žádné kotce, naši psi jsou součástí naší rodiny.

Velký důraz klademe na socializaci našich štěňátek, chceme, aby svým budoucím majitelům dělala radost a bez problémů si zvykla  v  nových domovech. Jsou zvyklá na naši přítomnost, hlazení, hraní, lidská ruka je pro ně syndromem bezpečí a radosti. Od malička je připravujeme pro život v rodinách – jsou zvyklí na vysavač, pračku, fén, zhruba od 4 týdnů věku je učíme venčit, mají k dispozici velkou zahradu, kde si hrají s celou naší smečkou a učí se základním psím dovednostem.

Od malička učíme naše štěňátka základním povelům – přivolání, pochvala, venčení, aporty, seznamujeme je se zvěří– samozřejmě přiměřeně jejich věku.Štěňátka jsou pravidelně odčervována a v 6 týdnech naočkována proti základním štěněcím nemocem, jsou pod pravidelným veterinárním dohledem. Štěňátka jsou čipována kvalitními čipy zahraničního výrobce( zn. DATAMARS) a mají vystavené  mezinárodní Europasy, které jsou podmínkou pro vycestování štěňátka do zahraničí. Před odchodem do nových domovů jsou štěňátka zkontrolována naší veterinární lékařkou a pro každé štěňátko je vypracována podrobná zpráva o  jeho zdravotním stavu..

V době odběru jsou štěňátka plně socializovaná – jsou zcela nezávislá na matce, schopná samy přijímat potravu, aklimatizovaná, jsou  otužilá a zvyklá pobíhat venku (v závislosti na povětrnostní situaci).

Zájemcům se snažíme vybrat štěňátko podle jejich nároků a představ – každé štěňátko má jinou povahu a my již od narození pozorujeme reakce štěňátek v různých situacích a na různé podněty. Jsme s nimi v každodenním kontaktu a sledujeme jejich chování.

Pro naše štěňátka se snažíme najít milující páníčky, kteří jim poskytnou domov plný lásky a radosti. Netrváme na tom, že majitelé našich miminek jsou povinni jezdit na výstavy, ale máme jednu základní podmínku – štěňátko se musí mít dobře, musí mít všechny podmínky pro svůj zdárný vývoj a musí se stát součástí rodiny.

Samozřejmostí jsou naše rady, pomoc s výcvikem, s úpravou srsti , či pomoc s předvedením na výstavách. Jsme vždycky moc šťastní, když nám majitelé přivezou štěňátko ukázat nebo nám pošlou fotky či nějakou zprávu, jak pejsek roste….Pořádáme pravidelné výcviky zaměřené na poslušnost, základní výcvik, přípravu na základní zkoušky OVVR, na lovecké zkoušly vyššího typu. Organizujeme i výcviky štěňátek, tzv. psí školku…

Zlatý retriever je nádherný dlouhosrstý pes a potřebuje pravidelnou údržbu a odbornou úpravu srsti.  Po domluvě Vám pejska rádi ostříháme a upravíme. Stříhání trvá cca 1,5hodiny, záleží samozřejmě na tom, jak moc je pejsek zarostlý. V průběhu úpravy ošetřujeme i drápky a zkontrolujeme celkový stav Vašeho pejska.

Cena za štěňátko zahrnuje: rodokmen, evidenční list, očkování,3x odčervení, veterinární kontrolu před odchodem do nového domova,  čip zn. Datamars, registraci v mezinárodním registru ( v případě, že se pejsek ztratí, tak je podle čipu lehce dohledatelný), mezinárodní Europas, výbavičku pro první dny u nového majitele.

Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontaktujte nás prosím mailem nebo telefonem e-mail: ivcakuc@seznam.cz    tel:737 279 808

Rádi Vám zodpovíme veškeré Vaše otázky a klidně se k nám po domluvě můžete přijet podívat, seznámit se s naší psí rodinkou , rádi Vás uvítáme u nás na Karpentné

Ing. Ivana Kučerová       

 

Informace o genetických testech, které provádíme u chovných jedniců v naší Chovatelské stanici z Karpentné 

 

Cílem naší chovatelské stanice z Karpentné  je odchovávat zdravá štěňátka, která budou dlouhá léta přinášet radost svým rodinám.

Věnujeme velkou pozornost zdraví našich psích miláčků a pro další chov vybíráme jedince, kteří jsou po zdravotní stránce ve vynikající kondici.

Všichni naši chovní jedinci mají nůžkový skus. U všech pejsků děláme vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů. A do chovu vybíráme pouze jedince s DLK 0/0 a s DKK A nebo B.

Provádíme i genetické testy na následující choroby – Ichtyóza( ICT) a progresivní retinální atrofie.(PRA1, PRA2, PRA-prcd)

 Genetické testy provádíme ve specializované certifikované laboratoři Genomia v Plzni.

Našim cílem je odchovávat pouze štěňátka, která jsou clear (N/N) nebo carier ( N/P) , což znamená, že u nich choroba nemůže propuknout. Proto testujeme všechny naše chovné jedince a vždy velmi pečlivě vybíráme chovný pár rodičů.

V naší chovatelské stanici neodchováváme štěňátka, která jsou na testované  choroby pozitivní ( P//P) – affected, což znamená, že danou chorobou trpí.

 

Naše miminka z vrhu G mají 4 týdny

22.6.2024

Miminka Terky a Dimitriho rostou  jako z vody a jsou den ode dne roztomilejší.....ZDE se můžete podívat na jejich portréty...

 

Naše zlatunky mají své první portréty!!!

20.6.2024

)

Naše zlatunky jsou profesionální modelové, podívjte se jak krásně vypadají na svých prvních fotečkách....ZDE

Naše milovaná Terka porodila nádherná tři nádherná miminka!!

23.5.2024

Terka je velmi šikovná maminka, přivedla na svět tři obříky.....2 nádherné princezny a jednoho silného prince...

Tatínkem štěňátek z vrhu G je překásný pejsek s roztomilou retrívří povahou Angelonato Deep Puprple , který pochází z velmi úspěšné a známě chovateské stanice Anegelonato v Bělorusku....

 

Jenifer a Djoy čekají miminka!!!!

20.4.2024

Jsme moc šťastní, že naše zlatíčko Jenifer bude maminkou....Tatínkem těchto miminek je náš Djojíček, dobrák s velkým srdcem plným radosti....Na toto spojení se opravdu moc těším, oba dva rodiče mají nejen skvělý exteriér, ale i výborné povahy, Jenifer je skvělá canisterapeutka a s Djojíčkem se skvěle doplňují....Očekáváme  miminka v široké barevné škále - od krémové až po zlatou.....Jsem moc zvědavá, co nám matka příroda namíchala na své barevné paletě....

Informace o vrhu F najdete ZDE

 

Očekáváme narození štěňátek z vrhu E!!!

Máme volná štěňátka z vrhu B !!

Informace o vrhu B najdete ZDE!!!!

Naše maminky Wictorka a Terka se o svá miminka pečlivě starají

23.3.2023

Zajímá Vás co je novéhho u štěňátek z vrhu A? Podívejte se ZDE

O vrhu B najdete informace ZDE

Přijímáme rezervace na štěnátka

12.3.2023

Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontaktujte nás prosím buď

telefonicky : 737 279 808  anebo mailem ivcakuc@seznam.cz

Odběr štěňátek: duben 2023

Přivítali jsme na světě miminka z vrhu B

7.3.2023

Terce a Del Omarimu se narodilo nádherných 12 miminek - 6 holčiček a 6 chlapečků...Informace o vrhu B najdete ZDE

Miminka z vrhu A jsou mezi námi!!!

Informace o vrhu A najdete ZDE...Přijímáme rezervace na štěňátka

Seznamte se s tatínkem našeho nastávajícího vrhu A

Informace o našem vrhu A najdete ZDE

Těšíme se na naše zlatá miminečka!!!!

Seznamte se s maminkou našeho vrhu A  Wictorkou - ZDE

Budeme mít miminka!!!!!! Zlatunky jsou na cestě!!!!

20.1.2023

Dnešní ultrazvukové  vyšetření potvrdilo, že naše zlatunka Wictorka je březí....A v druhé polovině února očekáváme maličké zlatunky....Moc a moc se na ně těšíme!!! Po 14 letech jsme vyčerpali všechna písmena abecedy a tak musíme začít opět od začátku a tak jměna miminek budou začínat na písmeno A ....

Přijímáme rezervace na miminka z vrhu A.....

Štěňátka z vrhu Z vylétla z rodného hnízda

10.1.2023

Naše miminka z vrhu Z se rozjela ke svým novým rodinkám....Přejeme všem našim milovaným dětem krásný, dlouhý  a šťastný život plný radosti a dobrodružství a ať svým novým rodinkám dělají jen samou radost!!!!

Náš toužebně očekávaný vrh Z

28.10.2022

Představujeme Vám rodiče našeho vysněného vrhu Z.

Velmi dlouho a pečlivě jsem vybírala ženicha pro naši milovanou Sáru, která je jedinečná jak svojí úžasnou dobráckou povahou, tak i krásným exteriérem a výbornými pracovními vlastnostmi. Ve věku 2,5let  je šampionkou krásy 5ti evropslých zemí,čekatelkou prestižního titulu Interšampion  a čekatelkou Šampiona práce CZ. 

Tatínkem našeho očekávaného vrhu je Landlash de Lar de Casanova, nádherný pes s vynikající povahou a výbornými zdravotními výsledky, který pochází z  vyhlášené chovatelské stanice ze Španělska. Ben Hur ( tak mu říkají jeho majitelé) má vynikající rodokmen.

Naše Sára bude maminkou!!!!

14.10.2022

Máme neskutečnou radost!!!!! Ultrazvukové vyšetření, že naše Sára bude maminkou!!! 

Pokud vše dobře dopadne,tak narození mimnek z vrhu Z očekáváme  v polovině listopadu 2022...Tatínek tohoto vrhu je nádherný pes s vynikající povahou pocházející z jedné z nejlepších evropských chovatelských stanic ze Španělska - Landlasch de Lar de Casanova,

Přijímáme rezervace na štěňátka z vrhu Z - CH SK,CZ, PL, MO, BiH Sarah z Karpentné x Landlasch de Lar de Casanova

Nový život, nová budoucnost

30.8.2022

Všecna štěňátka z vrhu Y odcestovala do svých nových domovů. Přejeme všem krásný a dlouhý život plný lásky  a zdraví a ať dělají svým novým páníčkům jen samou radost.....

 

 

 

Informace o genetických testech, které provádíme u chovných jedniců v naší Chovatelské stanici z Karpentné 

 

Cílem naší chovatelské stanice z Karpentné  je odchovávat zdravá štěňátka, která budou dlouhá léta přinášet radost svým rodinám.

Věnujeme velkou pozornost zdraví našich psích miláčků a pro další chov vybíráme jedince, kteří jsou po zdravotní stránce ve vynikající kondici.

Všichni naši chovní jedinci mají nůžkový skus. U všech pejsků děláme vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů. A do chovu vybíráme pouze jedince s DLK 0/0 a s DKK A nebo B.

Provádíme i genetické testy na následující choroby – Ichtyóza( ICT) a progresivní retinální atrofie.(PRA1, PRA2, PRA-prcd)

 Genetické testy provádíme ve specializované certifikované laboratoři Genomia v Plzni.

Našim cílem je odchovávat pouze štěňátka, která jsou clear (N/N) nebo carier ( N/P) , což znamená, že u nich choroba nemůže propuknout. Proto testujeme všechny naše chovné jedince a vždy velmi pečlivě vybíráme chovný pár rodičů.

V naší chovatelské stanici neodchováváme štěňátka, která jsou na testované  choroby pozitivní ( P//P) – affected, což znamená, že danou chorobou trpí.

 Popis testovaných chorob jsme převzali z materiálů společnosti Genomia Plzeň.

 

Ichtyóza u plemene zlatý retriever

Ichtyózy tvoří heterogenní skupinu geneticky podmíněných dermatóz charakterizovanou abnormálním odlupováním kůže po celém těle. Název ichtyóza pochází z řeckého ichtys-ryba, protože odlupující se kůže často připomíná rybí šupiny. Genetické příčiny některých forem zůstávají stále neznámé.

U zlatých retrieverů byla popsána lamelární forma ichtyózy. U všech nemocných psů byla zjištěna inzerčně deleční mutace v exonu 8 genu PNPLA1 (patatin-like phospholipase domain-containing protein 1), která vede ke vzniku předčasného stop kodonu (Grall et al. 2012). Gen PNPLA1 je u psů lokalizován na chromozomu CFA12. Zlatí retrieveři představují zvířecí model pro lidskou autosomálně recesivní formu vrozenéch ichtyózy (ARCI - autosomal recesive congenital ichtyosis). Poznatky z objasnění příčiny ichtyózy u zlatých retrívrů byly použity u lidských pacientů s ichtyózu. U nepříbuzných pacientů byly nalezeny mutace v katalytické doméně PLPLA1 genu, který doposud nebyl příčinou žádného lidského onemocnění (Grall et al. 2012). PNPLA1 se zřejmě podílí na vytvoření epidermální lipidové bariéry.

Genetické příčiny ichtyózy byly prokázány i u jiných plemen psů. U plemene Jack Russel terier byla v souvislosti s ichtyózou nalezena inzece LINE-1 elementu v genu TGM1 (transglutaminase 1 (K polypeptide epidermal type I, protein-glutamine-gamma-glutamyltransferase), který se nachází na chromozómu CFA8 (Credille et al. 2009). V tomto případě dochází k defektu transglutaminázy a následkem je porušení ochranné fukce kůže. U nemocných jedinců plemene Norfolk teriér byla zjištěna mutace KRT10 genu, lokalizovaného na psím chromozómu 9 (Credille et al. 2005).

Laboratoř Genomia provádí testování přítomnosti inzerčně deleční mutace v exonu 8 genu PNPLA1 (patatin-like phospholipase domain-containing protein 1), která zapříčiňuje lamelární ichtyózu u plemene zlatého retrievera.

U štěňat zlatých retrívrů postižených ichtyózou můžeme pozorovat šupinatění kůže již brzy po narození. Odlupování kůže přetrvává po celý život jedince. Postupně šupinky tmavnou, kůže se s věkem jedince stává suchou a drsnou. Toto onemocnění většinou nezpůsobuje svědění. U těžce postižených jedinců mohou onemocnění komplikovat sekundární bakteriální, plísňové nebo parazitární infekce.

V současné době není dostupná účinná léčba. Léčba obvykle spoléhá na zvýšená hygienická opatření s častým kartáčováním, na speciální šampony, změkčující masti a stravu obohacenou mastnými kyselinami.Ichtyoza není novou nemocí, byla pozorována už dlouho u mnoha retrívrů po celém světě, nicméně mutace byla publikována až v roce 2012 (Grall et al. 2012). Ichtyóza u plemene zlatých retrieverů je autosomálně recesivně dědičná choroba. Nemoc se tedy projeví u jedinců, kteří získají mutovaný gen od obou svých rodičů. Tito jedinci jsou označování P/P (positivní / positivní). Provedení molekulárně genetického testu může sloužit k potvrzení diagnózy. Přenašeči mutovaného genu, označovaní N/P (negativní/ pozitivní, heterozygoté), mají mutovaný gen pouze od jednoho z rodičů a jsou bez klinických příznaků. Přenášejí ovšem nemoc na své potomky. Při krytí dvou heterozygotů (N/P) tedy bude teoreticky 25% potomků zdravých (N/N), 50% potomků budou přenašeči (N/P) a 25% zdědí oba geny od svých rodičů mutované a budou tedy postižení ichtyózou (P/P).

.

GR-PRA1, PRA2, PRA-prcd - Progresivní retinální atrofie u pl. zlatý retriever
Progresivní retinální atrofie (PRA) u psů, je psí ekvivalent retinitis pigmentosa (RP) u člověka, který se vyznačuje ztrátou zraku v důsledku degenerace fotoreceptorových buněk sítnice.
Byly nalezeny různé formy PRA u více než 100 plemen psů, které jsou způsobeny několika druhy mutací a vykazují podobné klinické příznaky. Etiologie, věk nástupu, rychlost a průběh se však u jednotlivých plemen liší.
Většina případů PRA u zlatého retrievera (Golden Retriever - GR) je klinicky k nerozeznání od jiných forem PRA. Věk diagnózy je nejčastěji v relativně pozdním věku (přibližně 6 let), existují však velké rozdíly i v rámci plemene. U příbuzného plemene, labradorského retrievera, je doposud jediná známá forma
PRA-prcd. PRA-prcd byla uznána zodpovědnou za ztrátu zraku nejméně  u 22 plemen. Avšak jen u malého počtu zlatých retrieverů postižených PRA bylo zjištěno, že jsou homozygotní pro PRA-prcd mutaci.
V roce 2011 byla identifikována mutace, inzerce 2601_2602insC v genu SLC4A3, zodpovědná za  formu  GR-PRA1 u plemene zlatý retriever (Downs et al, 2011). SLC4A3 gen kóduje rozpustný transportní protein exprimovaný v sítnici. Mutace v tomto genu způsobuje posun čtecího rámce, tvorbu nefunkčního proteinu nezbytného pro správnou funkci fotoreceptorových buněk a tedy k postupné ztrátě zraku.Kromě GR-PRA1, mohou zlatí retrívři nést také
GR-PRA2 a PRA-prcd - všechny tyto mutace jsou zodpovědné za rozvoj oční vady. Stále existuje možnost objevení dalších dosud neznámých mutací.GR-PRA1 je autosomálně recesivně dědičná choroba. Nemoc se tedy projeví u jedinců, kteří získají mutovaný gen od obou svých rodičů. Tito jedinci jsou označování P/P (positivní / positivní). Přenašeči mutovaného genu, označovaní N/P (negativní/ pozitivní), mají mutovaný gen pouze od jednoho z rodičů a jsou bez klinických příznaků. Přenášejí ovšem nemoc na své potomky. Při krytí dvou heterozygotů (N/P) tedy bude teoreticky 25% potomků zdravých, 50% potomků budou přenašeči a 25% zdědí oba geny od svých rodičů mutované a budou tedy postižení chorobou GR-PRA1..

Všichni naši chovní jedinci mají vyšetření na dysplazii loketního a kyčelního kloubu..

Přinášíme Vám informace o tom, co dysplazie je.....Najděte si prosím čas, přečíst si následující články....   

Dysplazie kyčelního kloubu - DKK     

Kyčelní kloub je kulový kloub tvořený hlavicí femuru (kosti stehenní) a acetabulem (kyčelní jamkou). Za normálních okolností je to pevný kloub, který je schopen snášet velkou zátěž, jak pasívní, tak aktivní.

DKK není vrozené onemocnění, nýbrž vývojové onemocnění, na kterém se podílí celá řada faktorů.

Nejčastěji postiženými plemeny jsou: bernardýn, bulmastif, novofundlandský pes, bernský salašnický pes, zlatý retrívr, rotvajler, mastif, čau-čau, velký knírač, německý ovčák, gordon setr.

JAK DKK VZNIKÁ?

DKK je vývojové onemocnění s polygenní dědičností, což znamená, že se nepřenáší jen jedním genem, ale několika geny současně. Tyto geny se bohužel zatím vědcům nepodařilo lokalizovat a zmapovat. Stále se vedou dohady, jakým způsobem se vlastně tento dědičný defekt přenáší na potomstvo. (Genetická mapa psa totiž neexistuje. Takový výzkum je velmi drahý a zatím se provádí pouze u hospodářských zvířat. Psi nejsou pro farmaceutické firmy obchodně tak zajímaví, aby jim stálo za to, utrácet miliardy za výzkum genetiky např. DKK). Jedni odborníci zastávají názor, že jde o defekt, jež se přenáší recesivně, jiní tvrdí, že dominantně s neúplnou penetrací vlohy (tzn. geny se projeví jedině tehdy, mají-li k tomu vytvořeny nějaké vhodné vnější podmínky).

Přesto, že se uvádí, že dysplazie kyčelního kloubu je vývojové onemocnění s polygenní dědičností, samotné onemocnění kloubů není vrozené. Vrozená je pouze náchylnost k němu. Všichni psi bez rozdílu se tedy rodí s normálními kyčelními klouby. Pro vývoj kyčelního kloubu jsou rozhodující první měsíce po narození. V této době jsou totiž součásti kloubu tvořeny pouze chrupavčitou tkání a jsou měkké. Tato chrupavka je později při kostitvorném procesu plně nahrazena kostní tkání. Není-li chrupavka dostatečně vyživována a působí-li na ni síly, které překračují její možnosti pružnosti, dochází k oddálení kloubní ploch a kloub se stává nestabilním (říkáme laxním). Celé další období vývoje kostry mladého psa, nejvíce však v období přezubování (ve 4.- 7. měsíci věku), je pak stěžejní pro výsledný stupeň rozvoje DKK.

Vývoj onemocnění DKK je výslednicí působení mnoha faktorů:

Mezi “vnitřní“ patří genetická informace, která určuje tvar kloubních struktur, inervaci, případně velikost svalové hmoty v oblasti kyčelního kloubu.
Do “vnějších“ faktorů potom řadíme především plemennou příslušnost, velikost zvířete, způsob výživy, rychlost růstu, fyzická zátěž, zranění a další.

 

Vnitřní faktory

Z hlediska prevence je proto nutné zaměřit se na všechny rizikové faktory. Genetiku jsme schopni ovlivňovat pouze přísnou selekcí v chovných programech, která by měla přinést snížení výskytu DKK u dalších generací. Ovlivnění výskytu DKK tímto způsobem je problematické a zdlouhavé s poměrně nejistým výsledkem.

Z tohoto důvodu je u plemene Zlatý retriever stanoveno, že uchovněni jsou pouze jedinci s výsledky DKK A, B, C. Jedinci, kteří mají výsledky DKK  po 12 měsících věku D nebo E,do chovu zařazeni nejsou. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný genetický test na dědičnost DKK, a není jasný systém dědičnosti, se může stát, že i u jedince, jehož předci mají v pěti předchozích generacích výsledky DKK A nebo B, může dojít k rozvoji tohoto onemocnění. A naopak u jedince ( jehož předci mají výsledky DKK C ) onemocnění nikdy nepropukne.

Abychom snížili pravděpodobnost rozvoje tohoto onemocnění u štěňat narozených v naší CHS z Karpentné jsou v chovu využíváni pouze jedinci s výsledkem DKK A nebo B. A jednotlivé chovatelské páry jsou velmi pečlivě vybírány.

Ideální přístup k rychle rostoucím psům velkých plemen je založen na důsledné prevenci rizik, která mohou vést k onemocnění. Je třeba si ale uvědomit, že se jedná pouze o snížení pravděpodobnosti vzniku choroby.

VNĚJŠÍ FAKTORY

Vnější faktory, které mají prokazatelný vliv na rozvoj DKK, může ovlivnit především majitel psa:

Výživa

Z hlediska správného krmení je nejdůležitější období zhruba do jednoho až jednoho a půl roku. V tuto dobu bývá prakticky dokončen vývoj kostry a tím  končí i nejrizikovější období pro rozvoj ortopedických problémů.

Čím rychleji pes roste, tím negativnější vliv to má na výslednou DKK (velká zátěž pro kosti, vazy, šlachy). Rychlost růstu ovlivňuje hlavně energie obsažená v krmivu.

Optimálním řešením výživy v době růstu štěňat se dnes jeví používání kompletních granulovaných směsí určených pro dané plemeno a věk, které svým složením plně pokrývají veškeré výživové požadavky rostoucího psa.

V období rychlého růstu se doporučuje přidávání kloubní výživy, na trhu je dostatek různých osvědčených výrobků. Ale je potřeba pečlivě dodržovat dávkování určené veterinářem či výrobcem. I v této situaci platí, že předávkování může být škodlivé.

Je velmi důležité držet psa v tzv. ideální výživové kondici – tzn. psa v žádném případě nepřekrmovat, ale také nesmí být pes vyhublý a hlavně je potřeba dbát na to, aby byl pes dobře osvalen. 

 

Fyzická zátěž v období růstu

Je zjištěno, že abnormální zátěž, jak nedostatečná, tak nadměrná, negativně ovlivňuje růst kloubní chrupavky.

Nadměrná zátěž představuje daleko větší nebezpečí.

KAŽDODENNÍ FYZICKÁ ZÁTEŽ

Velká fyzická zátěž rostoucího psa jednoznačně negativně ovlivňuje další vývoj celého kosterního aparátu. Proto bychom měli mít fyzickou aktivitu psa v tomto období pod kontrolou. Pochopitelně, že nejde pouze o to, aby mladý pes nenaběhal denně desítky kilometrů v honitbě nebo vedle kola, či po horách. Jde hlavně o to, celkově utlumit či alespoň částečně omezit fyzickou aktivitu psa, při které se nadměrně namáhají především kyčelní klouby ( bezhlavé pobíhání kolem plotu, vyskakování v kotci na zadních, společné výcviky, kde si spolu hrají jedinci různého věku a různých plemen (kdy velmi často dochází ke srážkám a poranění kloubů) dlouhotrvající honičky na zahradě s druhým psem, časté překonávání překážek skokem atp.),  Podle studií provedených v USA bylo zjištěno, že na špatné utváření kyčlí v raném věku může mít velký vliv třeba i taková zdánlivá banalita jakou je příliš hladká podlaha (lino, kachle, plovoucí podlaha, hoblovaná prkna).

Na druhou stranu určitý stupeň aktivity psa je nutné podporovat, abychom docílili správného osvalení končetin, které je důležité právě pro jistou fixaci kloubu. Za nejvhodnější formu pohybu při prevenci i léčbě DKK se považuje plavání ( což lze v zimním období zajistit fyzioterapií).

TEPLOTA VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ

Se může také spolupodílet na rozvoji DKK. Všichni víme, co nám doporučují humánní lékaři, pokud mám člověk jakékoliv kloubní problémy. Teplo! V tomto směru jsou ve výhodě psi odchovávaní v bytech. Zvíře umístěné na zahradě (ať se snažíte sebevíc – zateplené boudy, zástěny proti větru, dřevěné podlážky aj.) prochládá. Klouby, svaly a vazy jednoduše venku více prostydnou a nedokrvují se. Má-li zvíře počínající problémy s artrózou, zima a průvan stav výrazně zhoršují. 

Diagnostika DKK

Objektivní posouzení dysplazie lze provést jedině rentgenologickým vyšetřením.

Rentgenologické vyšetření se provádí nejdříve zhruba v měsíci, kdy pes dosáhne 1.roku.
Objektivní posouzení ve věku 4. – 11. měsíce není možné, protože u cca 20 % testovaných zvířat se dysplazie ještě může změnit. A to buď k horšímu nebo k lepšímu.
Minimální věk pro posouzení snímků na vyhodnocení dysplazie je 12, 18 nebo 24 měsíců, podle plemene a požadavků chovatelského klubu. Vyšší věk platí zejména pro psy velkého a obřího vzrůstu. Protože rentgeny většinou provádí veterinář ve specializované vaničce a klouby psa jsou pro správné zhotovení rentgenů (především kyčelních kloubů) nepřirozeně nataženy a vytočeny, je nutná sedace psa. Na snímku se hodnotí tvar hlavice, její hloubka, symetrie kloubní štěrbiny, degenerativní změny a Norberg-Olssonův úhel.

Stupeň DKK 
A    Negativní, bez příznaků dysplazie
B    Hraniční dysplazie, přechodný stupeň
C   Lehká dysplazie, mírná artróza
D    Střední dysplazie, okraj jamky oploštělý nebo zřetelné příznaky artrózy
E    Těžká dysplazie, výrazné změny v kyčelním kloubu, deformace hlavice, další příznaky artrózy

Dysplazie loketních kloubů - DLK

DLK – Dysplazie loketního kloubu

Dysplazie loketního kloubu je souhrnné označení několika nemocí vedoucích k poruchám souběžnosti kloubních ploch pažní, vřetenní a loketní kosti.Toto onemocnění se projevuje kulháním na hrudní končetinu.

Přesto, že se uvádí, že DLK je vývojové onemocnění s polygenní dědičností, samotné onemocnění kloubů není vrozené. Vrozená je pouze náchylnost k němu. Genetická kontrola tohoto defektu ještě není zcela jasná a neexistuje na něj žádný genetický test .

Všechny tři nejčastější poruch loketního kloubu ( FCP, UAP, OCD)lze operativně odstraňovat a to je pravděpodobně důvodem, proč není tento defekt tak podrobně a intenzivně geneticky prostudován.

DLK je vývojové onemocnění s polygenní dědičností, což znamená, že se nepřenáší jen jedním genem, ale několika geny současně. Tyto geny se bohužel zatím vědcům nepodařilo lokalizovat a zmapovat. Stále se vedou dohady, jakým způsobem se vlastně tento dědičný defekt přenáší na potomstvo. (Genetická mapa psa totiž neexistuje).Jedni odborníci zastávají názor, že jde o defekt, jež se přenáší recesivně, jiní tvrdí, že dominantně s neúplnou penetrací vlohy (tzn. geny se projeví jedině tehdy, mají-li k tomu vytvořeny nějaké vhodné vnější podmínky).

Všichni psi bez rozdílu se tedy rodí s normálními loketními  klouby. V raném věku psa jsou totiž součásti kloubů tvořeny pouze chrupavčitou tkání a jsou měkké. Tato chrupavka je později při kostitvorném procesu plně nahrazena kostní tkání. Není-li chrupavka dostatečně vyživována a působí-li na ni síly, které překračují její možnosti pružnosti, dochází k postupnému poškozování kloubů. Celé další období vývoje kostry mladého psa, nejvíce však v období přezubování (ve 4.- 7. měsíci věku), je pak stěžejní pro výsledný stupeň rozvoje dysplazie.

Loketní kloub hraje v biomechanice pohybu psa velmi významnou roli, protože je přes něj přenášeno až až 66% hmotnosti psa.

Loketní kloub spojuje tři kosti – kost pažní (humerus) a kost vřetenní a loketní (radius a ulna). Pod pojmem DLK se skrývají ve skutečnosti čtyři různé defekty, postihující loketní kloub. Jsou to

OCD

vzniká jako důsledek poruchy enchondrální osifikace v době překotného růstu. Dochází k nadměrnému ztlušťování chrupavky, která potom nemůže být dostatečně vyživována, praská a drolí se. Povrch kloubní chrupavky tedy potom není ideálně hladký, dochází k jeho mechanickému opotřebení a časem k rozvoji artrózy.

FCP

Přední končetiny nesou až dvě třetiny hmotnosti těla psa. Tato váha je přes humerus přenášena na hlavici kosti vřetenní (radia) a kosti loketní (ulny). Z toho 80% nese radius a 20% ulna. Vnitřní korunkový výběžek ulny je chrupavčitý až do 4. -5. měsíce věku, kdy začíná osifikovat. Do té doby je velmi citlivý vůči mechanickému stresu a snadno dojde k jeho odlomení. Tento defekt se nazývá FCP a doposud není přesně známo, proč k němu vlastně dochází. Předpokládá se, že je způsoben nerovnoměrným růstem radia a ulny. Pokud ulna nepatrně předběhne v růstu radius, vzroste neúměrně tlak na její hlavici a potom stačí málo a korunkový výběžek nápor nevydrží. Vzniklá prasklina je zdrojem mechanického dráždění uvnitř kloubu, jež časem opět vyústí v rozvoj artrózy. Příčinou odlomení korunního výběžku může být také poranění.

UAP

Volný ankoneální výběžek  - u tohoto defektu dochází k nespojení háčkového výběžku s loketní kostí.Tento defekt se většinou vyskytuje samostatně.

INC

Jedná se o kloubní nesouměrnost v lokti, která je dána chybným postavením povrchu kloubů. Abnormální tvar ulnárního výběžku a schodek mezi rádiem a ulnou, daný krátkým vzrůstem jedné z těch dvou kostí.

V řadě případů se vyskytuje osteochondróza hlavice kosti pažní a oddělení koronoidního výběžku (FCP) současně. Společný výskyt všech 4 patologických stavů je vzácný.

Vývoj onemocnění DLK je výslednicí působení mnoha faktorů:

Mezi “vnitřní“ patří genetická informace,kterou jedinec zdědí po svých předcích.
Do “vnějších“ faktorů potom řadíme především plemennou příslušnost, velikost zvířete, způsob výživy, rychlost růstu, fyzická zátěž, zranění a další.
 Z hlediska prevence je nutné se zaměřit na všechny rizikové faktory.

Vnitřní faktory

Vzhledem k tomu, že nejsou známy mechanismy genetického přenosu je jedinou možností selekce chovných jedinců, která by teoreticky měla přinést snížení výskytu DLK u dalších generací. Ovlivnění výskytu DLK tímto způsobem je problematické a zdlouhavé s poměrně nejistým výsledkem. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný genetický test na dědičnost DLK, a není jasný systém dědičnosti, se běžně stává, že i u jedince, jehož předci mají v pěti předchozích generacích výsledky DLK 0/0, může dojít k rozvoji tohoto onemocnění. Protože, jak už bylo výše uvedeno, rozvoj onemocnění ovlivňuje mnoho vnějších faktorů, které chovatel nemůže ovlivnit.

Abychom co nejvíce snížili pravděpodobnost rozvoje  onemocnění DLK u štěňat narozených v naší CHS z Karpentné, jsou v našem chovu využíváni pouze jedinci s výsledkem DLK 0/0 i přesto, že je v ČR povoleno využívat v chovu jedince s jakýmkoliv výsledkem DLK. Vždy velmi pečlivě vybíráme jednotlivé chovatelské páry a sledujeme výskyt DLK v předchozích generacích.

Ideální přístup k rychle rostoucím psům velkých plemen je založen na důsledné prevenci rizik, která mohou vést k onemocnění. Je třeba si ale uvědomit, že se jedná pouze o snížení pravděpodobnosti vzniku choroby.

VNĚJŠÍ FAKTORY

Vnější faktory, které mají prokazatelný vliv na rozvoj DLK, může ovlivnit především majitel psa:

Výživa

Z hlediska správného krmení je nejdůležitější období zhruba do jednoho až jednoho a půl roku. V tuto dobu bývá prakticky dokončen vývoj kostry a tím  končí i nejrizikovější období pro rozvoj ortopedických problémů.

Čím rychleji pes roste, tím negativnější vliv to má na výslednou DLK (velká zátěž pro kosti, vazy, šlachy). Rychlost růstu ovlivňuje hlavně energie obsažená v krmivu.

Optimálním řešením výživy v době růstu štěňat se dnes jeví používání kompletních granulovaných směsí určených pro dané plemeno a věk, které svým složením plně pokrývají veškeré výživové požadavky rostoucího psa.

V období rychlého růstu se doporučuje přidávání kloubní výživy, na trhu je dostatek různých osvědčených výrobků. Ale je potřeba pečlivě dodržovat dávkování určené veterinářem či výrobcem. I v této situaci platí, že předávkování může být škodlivé.

Nadváha psa

Je velmi důležité držet psa v tzv. ideální výživové kondici – tzn. psa v žádném případě nepřekrmovat, ale také nesmí být pes vyhublý a hlavně je potřeba dbát na to, aby byl pes dobře osvalen. 

Fyzická zátěž v období růstu

Je zjištěno, že abnormální zátěž, jak nedostatečná, tak nadměrná, negativně ovlivňuje růst kloubní chrupavky.

Nadměrná zátěž představuje daleko větší nebezpečí.

KAŽDODENNÍ FYZICKÁ ZÁTEŽ

Velká fyzická zátěž rostoucího psa jednoznačně negativně ovlivňuje další vývoj celého kosterního aparátu. Proto bychom měli mít fyzickou aktivitu psa v tomto období pod kontrolou. Pochopitelně, že nejde pouze o to, aby mladý pes nenaběhal denně desítky kilometrů v honitbě nebo vedle kola, či po horách. Jde hlavně o to, celkově utlumit či alespoň částečně omezit fyzickou aktivitu psa, při které se nadměrně namáhají především přední končetiny ( bezhlavé pobíhání kolem plotu, hrabání, společné výcviky, kde si spolu hrají jedinci různého věku a různých plemen (kdy velmi často dochází ke srážkám a poranění kloubů) dlouhotrvající honičky na zahradě s druhým psem, časté překonávání překážek skokem atp.).

Na druhou stranu určitý stupeň aktivity psa je nutné podporovat, abychom docílili správného osvalení končetin, které je důležité právě pro jistou fixaci kloubu. Za nejvhodnější formu pohybu při prevenci i léčbě DLK se považuje plavání ( což lze v zimním období zajistit fyzioterapií).

TRAUMATA

Štěně zlatého retrievra je většinou velmi aktivní , zvídavé a plné energie. A bohužel velmi často dochází při různých fyzických aktivitách ke zraněním, z nichž některá mohou mít vliv i na rozvoj DLK. Je potřeba, aby se majitel snažil těmto traumatům předejít a zabránit.

 

TEPLOTA VNĚJŠÍHO PROSTŘEDÍ

Se může také spolupodílet na rozvoji DLK. Všichni víme, co nám doporučují humánní lékaři, pokud mám člověk jakékoliv kloubní problémy. Teplo! V tomto směru jsou ve výhodě psi odchovávaní v bytech. Zvíře umístěné na zahradě (ať se snažíte sebevíc – zateplené boudy, zástěny proti větru, dřevěné podlážky aj.) prochládá. Klouby, svaly a vazy jednoduše venku více prostydnou a nedokrvují se. Má-li zvíře počínající problémy s artrózou, zima a průvan stav výrazně zhoršují. 

Velmi často se objevuje u štěňat velkých plemen v období mezi 4-9 měsícem kulhání, které může mít mnoho příčin – trauma, panotistitidu, natažení šlachy, zánět, rychlý růst.

V těchto případech velmi často veterinární lékař zvolí nejprve konzervativní terapii.

 Konzervativní terapie je založena především na klidovém režimu, zamezení rychlého růstu, podávání protizánětlivých léků vynechání krmných doplňků na bázi vápníku, redukce obezity a podávání chondroprotektivních doplňků stravy. Klidový režim by měl trvat alespoň 4-6 týdnů. Klidový režim je období pro majitele velmi náročný, protože je potřeba omezit pohyb pejska na naprosté minimum a mnozí majitelé toto období velmi podceňují a nedodržují klidový režim psa. Díky tomu může dojít ke zhoršení zdravotního stavu pejska.

Pokud kulhání přetrvává i po absolvování konzervativní terapie a klidového režimu je potřeba provést vyšetření na DLK.

Diagnostickou metodou pro vyšetření stupně DLK je rentgenové vyšetření v sedaci.

Preventivní rentgenové vyšetření se provádí u DLK nejdříve ve věku 12 měsíců, většinou společně s vyšetřením DKK.

Stupeň DLK   
0    normální loketní kloub bez abnormalit
1    mírná artróza, formace osteofytů, které nejsou širší než 2 mm, skleróza subchondriální kosti, inkongruence kloubních ploch
2    střední artróza, formace osteofytů od 2 – 5 mm
3    těžká artróza, osteofyty širší než 5 mm, zřejmá fragmentace processus koronoideus, izolovaný processus ankoneus. Psi, kteří byli léčeni chirurgicky pro vývojové vady loketního kloubu, by měli být posouzeni jako stupeň 3

Pokud se problém včas diagnostikuje, řadě pacientů může chirurgické řešení výrazně zmírnit potíže a velkému množství pacientů odstraní potíže zcela. Pro potvrzení diagnózy je tedy nezbytné provést rentgenologické vyšetření.

          

Porod štěňátek vrhu Y se blíží

16.5.2022

Naše Princeska si svoje těhotenství nesmírně užívá, je to šťastná a spokojená nastávající maminka. Kulatí se před očima, začíná připomínat velerybu...Když přiložím ruku na bříško, tak už cítím pohyby miminek ...Zatím je všechno v pořádku a my se moc těšíme na překvapení, které Princesska v bříšku schovává....

Přijímáme rezervace na štěňátka z tohoto nádherného spojení....telefon: 737 279 808 nebo mail: ivcakuc@seznam.cz

 

Budeme mít štěňátka

25.4.20022

Máme velikánskou radost, ultrazvukové vyšetření potvrdilo to, co nám Princess svým chováním v posledních dnech neustále naznačovala....Kolem 25 května 2022 by se Princcesce a Ben Hurovi měla narodit štěňátka...Přijímáme rezervace na štěňátka...Hledáme pro ně milující rodiny, kterým chybí  věrný čtyřnohý parťák, který je bude milovat i zlobit.

Rodokmen očekávaného vrhu Y najdete ZDE

Štěňátka jsou na cestě....

23.2.2021

Milí návštěvníci našich stránek,mnohokrát děkujeme všem za Vás zájem o naši chovatelskou stanici a naši psí rodinku. Jsme moc rádi, že máte zájem o naše štěňátka a velmi si toho vážíme.Naší snahou je odchovávat krásná a zdravá štěňátka, která dělají radost svým rodinám.

Bohužel poslední 4 týdny jsem trávila hodně v peřinách a bojovala jsem s černým kašlem a tak nebylo v mých silách odpovědět všem zájemcům o naše štěňátka, za což se velmi omlouvám a zárověň mnohokrát děkuji všem za pochopení a trpělivost.

Během posledního roku se obrovsky zvedl zájem o štěňátka a poptávka je veliká. Já si velmi vážím zájemců, kteří trpělivě čekají ( a někteří čekají už skoro rok), až se u nás štěňátka narodí. Přírodě neporučíme a je potřeba ji respektovat.

 Štěňátka jsou na cestě a obě maminky - Hanička i Jenifer přibírají a užívají si rozmazlování, ale samozřejmě jako vždy mlčí jako sfingy a nechtějí prozradit, kolik miminek v bříšku schovávají a ani neřeknou kolik bude holčiček a kluků. Pro mne je nejdůležitější, aby obě děvčata toto složité a náročné období v klidu a v pohodě zvládla a aby se nám narodila zdravá miminka. 

V současné chvíli máme tzv. čekací listinu, kde evidujeme zájemce o naše štěňátka. S některýma rodinama jsme už delší dobu v spojení, mnozí se tady byli podívat, seznámit se s naší psí rodnkou a podívat se, jak to v naší chovatelské stanici chodí. Já se vždycky snažím poznat rodinu, do které naše štěňátko odchází, protože mám velký zájem na tom, abychom byli  v kontaktu i nadále a ne aby všechno končilo prodejem štěňátka. Jsem vždy velmi vděčná za fotky a informace ze života našeho štěňátka a snažím se být nápomocna radou a svými zkušenostmi.

Závazné rezervace řešíme vždy až po narození štěňátek, až  víme, že je všechno v pořádku a všichni jsou zdraví. Zhruba za měsíc už bychom měli mít jasno. Je to z toho důvodu, že za dvacet dva let chovu už jsem zažila mnoho těžkých chvil a vím, co všechno se může v období březosti a porodu stát a nechci lidem slibovat něco, co nemohu splnit. Příroda si vždycky rozhodne podle svého a chovateli nezbývá, než mnohdy se slzami v očích a bolestí v srdci toto rozhodnutí přijmout. Z toho důvodu nevybíráme dopředu ani žádné zálohy - dokud nemáme co nabídnout, tak peníze nevybíráme.

Já chápu, že zájemci o štěňátko chtějí mít nějakou jistotu,že štěňátko od nás dostanou, ale dokud nejsou štěňátka na světě, tak bohužel jistota žádná není.

Rezervační poplatek ( většinou ve výši 5 - 8 000Kč) vybíráme až po narození štěňátka a po jeho zaplacení má už budoucí  majitel jistotu, že štěňátko bude jeho a není nabízeno nikomu dalšímu.  Rezervační poplatek je nevratný a v případě nevyzvednutí štěňátka je použit na náklady chovatelské stanice.. 

Pokud máte zájem o štěňátko od nás, tak prosím sledujte tyto stránky nebo můj FB profil, kde jsou vždycky nejčerstvější informace.Jakmile budeme vědět, kolik a jestli máme nějaká štěňátka k dispozici, zveřejníme to.

Držte nám prosím palce, aby všechno probíhalo zdárně a abychom se za měsíc dočkali zdravých a krásných miminek.

Moc děkuji za pochopení    Ivana Kučerová

Informace pro zájemce o štěňátko z Karpentné

Chovatelská stanice z Karpentné byla založená v roce 1999, za tu dobu jsme v naší chovatelské stanici odchovali 10 vrhů plemene anglický kokršpaněl a 20 vrhů plemene zlatý retriever.
Chováme pouze štěňátka s průkazem původu.
Naším cílem je chov zdravých a krásných zlatých retrívrů – typických představitelů plemene - s veselou a oddanou retrívří povahou, kteří přináší svým rodinám radost a štěstí po celou dobu svého života.
Pejsci odchovaní v naší CHS se účastní výstav, jsou využívání v myslivecké praxi, pro canisterapii, jsou nedílnou součástí svých rodin a přináší svým páníčkům mnoho radosti a lásky.

Při plánování štěňátek vždy pečlivě vybíráme rodiče nastávajícího vrhu, klademe velký důraz na jejich zdravotní stav a perfektní kondici.
Všichni jedinci v naší chovatelské stanici mají mnoho povinných i nepovinných zdravotních vyšetření – vyšetření dysplazie kyčelního kloubu, vyšetření loktů, vyšetření srdce, genetické testy na ichtyózu, genetické vyšetření očních chorob – Progresivní retinální atrofie – PRA-prcd, GR PRA1, GR PRA2.
Štěňátka odchováváme v našem rodinném domě, mají k dispozici svůj pokoj,ve kterém žijí celou dobu, kterou tráví v naší chovatelské stanici. Nemáme doma žádné kotce, naši psi jsou součástí naší rodiny.
Velký důraz klademe na socializaci našich štěňátek, chceme, aby svým budoucím majitelům dělala radost a bez problémů si zvykla v nových domovech. Jsou zvyklá na naši přítomnost, hlazení, hraní, lidská ruka je pro ně syndromem bezpečí a radosti. Od malička je připravujeme pro život v rodinách – jsou zvyklí na vysavač, pračku, fén, zhruba od 4 týdnů věku je učíme venčit, mají k dispozici velkou zahradu, kde si hrají s celou naší smečkou a učí se základním psím dovednostem.
Od malička učíme naše štěňátka základním povelům – přivolání, pochvala, venčení, aporty, seznamujeme je se zvěří– samozřejmě přiměřeně jejich věku. Štěňátka jsou pravidelně odčervována a v 6 týdnech naočkována proti základním štěněcím nemocem, jsou pod pravidelným veterinárním dohledem. Štěňátka jsou čipována kvalitními čipy zahraničního výrobce( zn. DATAMARS) a mají vystavené mezinárodní Europasy, které jsou podmínkou pro vycestování štěňátka do zahraničí. Před odchodem do nových domovů jsou štěňátka zkontrolována naší veterinární lékařkou.

V době odběru jsou štěňátka plně socializovaná – jsou zcela nezávislá na matce, schopná samy přijímat potravu, aklimatizovaná, jsou otužilá a zvyklá pobíhat venku (v závislosti na povětrnostní situaci).
Zájemcům se snažíme vybrat štěňátko podle jejich nároků a představ – každé štěňátko má jinou povahu a my již od narození pozorujeme reakce štěňátek v různých situacích a na různé podněty. Jsme s nimi v každodenním kontaktu a sledujeme jejich chování.
Pro naše štěňátka se snažíme najít milující páníčky, kteří jim poskytnou domov plný lásky a radosti. Netrváme na tom, že majitelé našich miminek jsou povinni jezdit na výstavy, ale máme jednu základní podmínku – štěňátko se musí mít dobře, musí mít všechny podmínky pro svůj zdárný vývoj a musí se stát součástí rodiny.
Samozřejmostí jsou naše rady, pomoc s výcvikem, s úpravou srsti , či pomoc s předvedením na výstavách. Jsme vždycky moc šťastní, když nám majitelé přivezou štěňátko ukázat nebo nám pošlou fotky či nějakou zprávu, jak pejsek roste….Pořádáme pravidelné výcviky zaměřené na poslušnost, základní výcvik, přípravu na základní zkoušky OVVR, na lovecké zkoušly vyššího typu. Organizujeme i výcviky štěňátek, tzv. psí školku…

Zlatý retriever je nádherný dlouhosrstý pes a potřebuje pravidelnou údržbu a odbornou úpravu srsti. Po domluvě Vám pejska rádi ostříháme a upravíme. Stříhání trvá cca 1,5hodiny, záleží samozřejmě na tom, jak moc je pejsek zarostlý. V průběhu úpravy ošetřujeme i drápky a zkontrolujeme celkový stav Vašeho pejska.
Cena za štěňátko zahrnuje: rodokmen, očkování, odčervení, čip Datamars, registraci v mezinárodním registru ( v případě, že se pejsek ztratí, tak je podle čipu lehce dohledatelný), mezinárodní Europas, výbavičku pro první dny u nového majitele.

Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontaktujte nás prosím mailem nebo telefonem e-mail: ivcakuc@seznam.cz tel:737 279 808
Rádi Vám zodpovíme veškeré Vaše otázky a klidně se k nám po domluvě můžete přijet podívat, seznámit se s naší smečkou , rádi Vás uvítáme u nás na Karpentné

Ing. Ivana Kučerová

Proč děláme genetické testy u našich pejsků?

Cílem naší chovatelské stanice je odchovávat zdravá štěňátka, která budou dlouhá léta přinášet radost svým rodinám. Kromě vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů provádíme i genetické testy na následující choroby – Ichytyóza a progresivní retinální atrofie.

Genetické testy provádíme ve specializované sertifikované laboratoři Genomia v Plzni.

Našim cílem je neprodukovat štěňátka, která by byla pozitivní (P/P) na následující choroby, což v praxi znamená, že se u nich choroba projeví. Proto vždy vybíráme chovný pár rodičů tak, aby narozená štěňátka byla clear (N/N) nebo carier(N/P) a tudíž u nich choroba nemůže propuknout.

Popis testovaných chorob jsme převzali z materiálů společnosti Genomia Plzeň.

Ichtyóza u plemene zlatý retriever

Ichtyózy tvoří heterogenní skupinu geneticky podmíněných dermatóz charakterizovanou abnormálním odlupováním kůže po celém těle. Název ichtyóza pochází z řeckého ichtys-ryba, protože odlupující se kůže často připomíná rybí šupiny. Genetické příčiny některých forem zůstávají stále neznámé.

U zlatých retrieverů byla popsána lamelární forma ichtyózy. U všech nemocných psů byla zjištěna inzerčně deleční mutace v exonu 8 genu PNPLA1 (patatin-like phospholipase domain-containing protein 1), která vede ke vzniku předčasného stop kodonu (Grall et al. 2012). Gen PNPLA1 je u psů lokalizován na chromozomu CFA12. Zlatí retrieveři představují zvířecí model pro lidskou autosomálně recesivní formu vrozenéch ichtyózy (ARCI - autosomal recesive congenital ichtyosis). Poznatky z objasnění příčiny ichtyózy u zlatých retrívrů byly použity u lidských pacientů s ichtyózu. U nepříbuzných pacientů byly nalezeny mutace v katalytické doméně PLPLA1 genu, který doposud nebyl příčinou žádného lidského onemocnění (Grall et al. 2012). PNPLA1 se zřejmě podílí na vytvoření epidermální lipidové bariéry.

Genetické příčiny ichtyózy byly prokázány i u jiných plemen psů. U plemene Jack Russel terier byla v souvislosti s ichtyózou nalezena inzece LINE-1 elementu v genu TGM1 (transglutaminase 1 (K polypeptide epidermal type I, protein-glutamine-gamma-glutamyltransferase), který se nachází na chromozómu CFA8 (Credille et al. 2009). V tomto případě dochází k defektu transglutaminázy a následkem je porušení ochranné fukce kůže. U nemocných jedinců plemene Norfolk teriér byla zjištěna mutace KRT10 genu, lokalizovaného na psím chromozómu 9 (Credille et al. 2005).

Laboratoř Genomia provádí testování přítomnosti inzerčně deleční mutace v exonu 8 genu PNPLA1 (patatin-like phospholipase domain-containing protein 1), která zapříčiňuje lamelární ichtyózu u plemene zlatého retrievera.

U štěňat zlatých retrívrů postižených ichtyózou můžeme pozorovat šupinatění kůže již brzy po narození. Odlupování kůže přetrvává po celý život jedince. Postupně šupinky tmavnou, kůže se s věkem jedince stává suchou a drsnou. Toto onemocnění většinou nezpůsobuje svědění. U těžce postižených jedinců mohou onemocnění komplikovat sekundární bakteriální, plísňové nebo parazitární infekce.

V současné době není dostupná účinná léčba. Léčba obvykle spoléhá na zvýšená hygienická opatření s častým kartáčováním, na speciální šampony, změkčující masti a stravu obohacenou mastnými kyselinami.

Ichtyoza není novou nemocí, byla pozorována už dlouho u mnoha retrívrů po celém světě, nicméně mutace byla publikována až v roce 2012 (Grall et al. 2012). Ichtyóza u plemene zlatých retrieverů je autosomálně recesivně dědičná choroba. Nemoc se tedy projeví u jedinců, kteří získají mutovaný gen od obou svých rodičů. Tito jedinci jsou označování P/P (positivní / positivní). Provedení molekulárně genetického testu může sloužit k potvrzení diagnózy. Přenašeči mutovaného genu, označovaní N/P (negativní/ pozitivní, heterozygoté), mají mutovaný gen pouze od jednoho z rodičů a jsou bez klinických příznaků. Přenášejí ovšem nemoc na své potomky. Při krytí dvou heterozygotů (N/P) tedy bude teoreticky 25% potomků zdravých (N/N), 50% potomků budou přenašeči (N/P) a 25% zdědí oba geny od svých rodičů mutované a budou tedy postižení ichtyózou (P/P).

GR-PRA1, PRA2, PRA-prcd - Progresivní retinální atrofie u plemene zlatý retriever

Progresivní retinální atrofie (PRA) u psů, je psí ekvivalent retinitis pigmentosa (RP) u člověka, který se vyznačuje ztrátou zraku v důsledku degenerace fotoreceptorových buněk sítnice.

Byly nalezeny různé formy PRA u více než 100 plemen psů, které jsou způsobeny několika druhy mutací a vykazují podobné klinické příznaky. Etiologie, věk nástupu, rychlost a průběh se však u jednotlivých plemen liší.

Většina případů PRA u zlatého retrievera (Golden Retriever - GR) je klinicky k nerozeznání od jiných forem PRA. Věk diagnózy je nejčastěji v relativně pozdním věku (přibližně 6 let), existují však velké rozdíly i v rámci plemene. U příbuzného plemene, labradorského retrievera, je doposud jediná známá forma PRA-prcd. PRA-prcd byla uznána zodpovědnou za ztrátu zraku nejméně u 22 plemen. Avšak jen u malého počtu zlatých retrieverů postižených PRA bylo zjištěno, že jsou homozygotní pro PRA-prcd mutaci.

V roce 2011 byla identifikována mutace, inzerce 2601_2602insC v genu SLC4A3, zodpovědná za formu GR-PRA1 u plemene zlatý retriever (Downs et al, 2011). SLC4A3 gen kóduje rozpustný transportní protein exprimovaný v sítnici. Mutace v tomto genu způsobuje posun čtecího rámce, tvorbu nefunkčního proteinu nezbytného pro správnou funkci fotoreceptorových buněk a tedy k postupné ztrátě zraku.

Kromě GR-PRA1, mohou zlatí retrívři nést také GR-PRA2 a PRA-prcd - všechny tyto mutace jsou zodpovědné za rozvoj oční vady. Stále existuje možnost objevení dalších dosud neznámých mutací.

GR-PRA1 je autosomálně recesivně dědičná choroba. Nemoc se tedy projeví u jedinců, kteří získají mutovaný gen od obou svých rodičů. Tito jedinci jsou označování P/P (positivní / positivní). Přenašeči mutovaného genu, označovaní N/P (negativní/ pozitivní), mají mutovaný gen pouze od jednoho z rodičů a jsou bez klinických příznaků. Přenášejí ovšem nemoc na své potomky. Při krytí dvou heterozygotů (N/P) tedy bude teoreticky 25% potomků zdravých, 50% potomků budou přenašeči a 25% zdědí oba geny od svých rodičů mutované a budou tedy postižení chorobou GR-PRA1.

Naše děvčata se konečně rozhodla, že je ideální doba pro mateřství!!

15.2.2021

Naše děvčata jsou velké osobnosti a mají svoji hlavu a jak už jsem se několikrát zmínila jsou věci, do kterých si mluvit nenechají. A jednou z nich je jejich rozhodnutí, kdy je nejvhodnější doba pro narození štěňátek. Rok 2020 vyhodnotily holky  jako nevhodný a tak se prostě Jenifer a Hanka rozháraly až v lednu 2021 po 14 měsících. Postupně se k nim přidala i naše dvanáctiletá Aprilka, která se rozhodla, že ona prostě štěňátka mít musí a tak jsme ji po celou dobu hárání museli pečlivě hlídat, protože její jedinou snahou bylo vypustit nějakého chlapce, který by  jí ta štěňátka udělal. S velkým úsilím se nám naši babičku k jejímu obrovskému zklamání podařilo uhlídat.

Hárání Haničky i Jenifer proběhlo naprosto v pořádku a tak jsme obě nakryly a dnes už po ultrazvukovém vyšetření víme, že krytí bylo úspěšné a obě holčičky jsou březí. Pokud všechno dobře dopadne, tak se stěnátka narodí kolem 20. března 2021.

 

 

1.11.2020

Letošní rok je zvláštní po všech stránkách, všichni jsme na vlastní kůži zažili to, že žádné plány neplatí a všechno je úplně jinak, než jsme si představovali a plánovali. A stejně je to i u nás na Karpentné. Snažíme se situaci zvládnout a vše přežít ve zdraví. A i naše děvčata situaci řeší po svém. Na začátku roku jsem si myslela, že v létě budeme mít další štěňátka, ale člověk míní a příroda mění....ˇČekala jsem, že se v květnu naše děvčata začnou hárat a my budeme moc nakrýt, ale holky mají na situaci jiný názor. Hárání prostě vynechaly....Jediná Debie došla k názoru, že je na čase, aby počala svá poslední štěňátka a my jsme moc šťastní, že březost i porod v pohodě zvládla a my se radujeme z krásných medvídků. Štěňátek se narodilo sedm a za pár týdnů odejdou do svých nových rodin, které na ně již dlouho  čekají.  

Ostatní děvčata stávkují a čekají, až přijde doba, která se jim bude zamlouvat jako vhodná pro další miminka. A já věřím, že ta doba přijde teď na podzim  a my se  dočkáme dalších štěňátek.  Dělali jsme zdravotní vyšetření našich děvčat a všechna jsou v pořádku a zdravá. Prostě jen se jim v těchto obtžných časech nechtělo hárat . Já věřím, že už se konečně rozhodnou, že přichází ideální čas a období hárání u nás vypukne.

Bohužel jsme nebyli schopni uspokojit všechny zájemce o naše štěňátka, což nás velmi mrzí, ale znáte to, přírodě neporučíte...Všem, kteří trpělivě na naše miminka čekají, moc děkujeme a já doufám, že brzy pro Vás budeme mít lepší zprávy. 

Mnohokrát děkujeme všem potencionálním zájemcům za Vás zájem o naše miminka, nesmírně si toho zájmu vážím. Bohužel nebylo v mých silách odpovědět na všechny sms zprávy a maily, za což se všem dotčeným  moc omlouvám. Není to způsobeno mojí arogancí ( jak jsem se dočetla na některých sociálních sítích), ale prostě den má jen 24 hodin a ne vždy se dá všechno stihnout. Moc děkuji za pochopení.

Pokud se děvčata rozhodnou, že chtěji na svět přivést nová miminka, tak budeme krýt Jenifer, Haničku a Princess. Pro všechny tři už máme nachystané ženichy, ale samozřejmě uvidíme, jaká bude situace a jestli se v době hárání budeme moci dostat do zahraničí nebo ne. Chtěla bych, aby se tatínkem našich budoucích vrhů stali Kalf a Direct, máme domluvené i zahraniční krytí, ale uvidíme, jak se celá situace vyvine. 

Budeme Vás pravidelně informovat  o tom, co se u nás děje. Je mi líto, že Vám nemohu podat žádné přesné informace, ae naše holčičky zarytě mlčí a nechtějí nic prozradit.....

.

 

 

 

Huráááá, narodily se nám štěňátka!!

dne 2.2.2017

Jaro přišlo na Karpentnou o měsíc dříve a přineslo nám spoustu radosti. Podívejte se, jak se našim novým štěňátkům daří.

Vrh I je na cestě

dne 20.1.2017

Máme velikánskou radost!!! Utrazvukové vyšetření potvrdilo, že Debie je březí a v únoru by se na Karpentné měla narodit štěňátka!!!! Jedná se o první vrh našeho úspěšného ruského plyšového medvídka Directa a zkušené maminky Debie...očekáváme narození štěňátek se zlatým i světlým kožíškem s typickou goldenní povahou a výborným exteriérem....přijímáme rezervace na štěňátka....

Rodokmen očekávaných štěňátek

Velký pátek jsme na Karpentné oslavili symbolicky - přivítali jsme na svět nový život....

dne 25.3.2016

Tak jsme se konečně dočkali. Dnes se Debie a Lordíkovi se narodilo 8 nádherných miminek - 2 malé princezny a 6 statečných princů. Porod proběhl naprosto bez problémů, miminka se narodila veliká - porodní váhy mají 550-590g, celý vrh je krásně vyrovnaný...
Debie se o svá novorozená miminka vzorně stará a všechna miminka jsou v pořádku a mají se čile k světu.... Přijímáme rezervace na štěňátka, více informací nastránce vrhu CH.

BUDEME MÍT ŠTĚŇÁTKA !!!!

dne 15.3.2016

Pokud vše dobře dopadne tak se Lordíkovi a Debie narodí kolem 24. března štěňátka...už se na ně moc těšíme....
Přijímáme rezervace na štěňátka

Nastal čas loučení...

dne 5.10.2015

Naše miminka vyrostla do krásy a přiblížil se čas rozloučení....Všichni už mají své nové rodinky a začínají se rozjíždět do svých nových domovů...
Sluníčka naše, přejeme Vám všem šťastný a krásný život a ať svým novým páníčkům děláte jen samou radost.....


Nové fotky našich štěňátek

dne 15.9.2015

Naše miminkovská partička dnes poprvé vyrazila ven do přírody....A všichni si to pořádně užili....obě maminky April i Debie, tatínek Lord a všech 12 miminek....Byl to správný piknik, jak má být - jídlo, soutěže, hry, rvačky a siesta.....

Další a další štěňátka!!

dne 16.8.2015

Jeden vrh je málo a proto máme pro Vás další várku štěňátek, podívejte se na náš nový vrh H.

Štěňátka jsou na světě!!

dne 11.8.2015

Máme obrovskou radost, že Vám můžeme představit nová štěňátka. Podívejte se na náš nový vrh G.

Už se to blíží...

dne 6.8.2015

Naše Aprilka nás pěkně napíná....vše máme nachystáno a jen čekáme, kdy se Aprilka rozhodne přivést na svět svoje a Lordíkovy miminka....tak snad už se brzy dočkáme....a přivítáme na svět nová štěňátka....


Na Karpentné máme úrodné léto....

dne 24.7.2015

Náš Lordík se velmi snažil a naše mladá slečna Debie očekává své první štěňátka....
Miminka by se měla narodit kolem 12.8. a už se na ně moc těšíme.....
Očekáváme narození štěňátek se světlým i zlatým kožíškem, s vynikajícím exteriérem a veselou retrievří povahou....

Aprilka a Lordík budou mít miminka

dne 10.7.2015

Začátkem srpna očekáváme narození štěňátek vrhu G ze spojení April z Karpentné x CH SK Nenuoramos Lord Wizard. Jedná se o opakované spojení ( viz vrh E) a předpokládáme narození štěňátek s vynikajícím exteriérem a typickou retrievří povahou.

Plánujeme nová štěňátka

dne 25.5.2015

Čas letí jako splašený a my už plánujeme další miminka....
Už jen čekáme, až se u našich holek projeví touha po dětech a začnou se hárat...Plánujeme následující spojení:

CH Nenuoramos Lord Wizard x Debie z Karpentné
CH Nenuoramos Lord Wizard x April z Karpentné

Pokud vše dobře dopadne, tak narození štěňátek plánujeme v červenci nebo srpnu 2015...
Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontaktujte nás.

Pelíšek je opět prázdný...

dne 24.2.2015

Všechna naše štěňátka z vrhu E i F se rozjela do nových domovů. Přejeme všem našim miminkům šťastný a spokojený život v nových rodinkách a ať přinášejí svým majitelům radost a štěstí.....

Informace pro zájemce o štěňátka

dne 13.01.2015

Naše chovatelská stanice z Karpentné prodává pouze štěňátka s průkazem původu (rodokmenem).
Naším cílem je chov zdravých a krásných zlatých retrívrů s veselou a oddanou retrívří povahou, kteří přináší svým rodinám radost a štěstí po celou dobu svého života.
Velmi pečlivě vybíráme rodiče našich štěňátek a klademe velký důraz na jejich zdravotní stav a perfektní kondici.
V době odběru jsou štěňátka plně socializovaná – jsou zcela nezávislá na matce, schopná samy přijímat potravu, aklimatizovaná, jsou zvyklá pobíhat venku (v závislosti na povětrnostní situaci).
Velký důraz klademe na socializaci našich štěňátek, chceme, aby svým budoucím majitelům dělala radost a bez problémů si zvykla v nových domovech. Proto jsou naše štěňátka od narození v lidské společnosti, jsou s námi v našem bytě, nejsou umístěna v žádných kotcích. Jsou zvyklá na naši přítomnost, hlazení, hraní, lidská ruka je pro ně syndromem bezpečí a radosti.
Od malička učíme naše štěňátka základním povelům – přivolání, pochvala, venčení – samozřejmě přiměřeně jejich věku.
Štěňátka jsou pravidelně odčervována a v 6 týdnech naočkována proti základním štěněcím nemocem, jsou pod pravidelným veterinárním dohledem. Štěňátka v 6 týdnech tetujeme.
Zájemcům se snažíme vybrat štěňátko podle jejich nároků a představ – každé štěňátko má jinou povahu a my již od narození pozorujeme reakce štěňátek v různých situacích a na různé podněty. Jsme s nimi v každodenním kontaktu a sledujeme jejich chování.
Pro naše štěňátka se snažíme najít milující páníčky, kteří jim poskytnou domov plný lásky a radosti. Netrváme na tom, že majitelé našich miminek jsou povinni jezdit na výstavy, ale máme jednu základní podmínku – štěňátko se musí mít dobře a musí mít všechny podmínky pro svůj zdárný vývoj.

Samozřejmostí jsou naše rady, pomoc s výcvikem, s úpravou srsti , či pomoc s předvedením na výstavách. Jsme vždycky moc šťastní, když nám majitelé přivezou štěňátko ukázat nebo nám pošlou fotky či nějakou zprávu, jak pejsek roste….
Pokud máte zájem o naše štěňátko, kontaktujte nás prosím mailem nebo telefonem.
Rádi Vám zodpovíme veškeré Vaše otázky a klidně se k nám po domluvě můžete přijet podívat, rádi Vás uvítáme u nás na Karpentné

Ing. Ivana Kučerová

Štěňátka vrhu E jsou na světě!!

dne 14.12.2014

Dnes se Lordovi a April narodilo 7 nádherných štěňátek 5 holčiček a 2 kluci....Lord dostal nádherný dárek ke svým 2. narozeninám...informace k vrhu E najdete ZDE
Každým dnem očekáváme další štěňátka, nastávající maminka Airin už má pořádně velké bříško a my jsme zvědaví, kolik miminek se v něm schovává....informace k vrhu F najdete ZDE

Nová štěňátka jsou na cestě !!

dne 18.11.2014

Máme obrovskou radost, splnilo se naše velké přání a Aprilka a Lord budou mít štěňátka.
Jedná se o spojení dvou vynikajících jedinců s velmi kvalitním zahraničním rodokmenem a předpokládáme narození štěňátek barvy smetanové a světle zlaté, výborné typické retrívří povahy a velmi kvalitního exteriéru.

Charakteristika rodičů:
Aprilka se narodila v naší chovatelské stanici a od prvních dnů svého života byla výjimečná svou povahou i vzhledem- všude byla vždycky první, velmi inteligentní, chytrá, velmi brzy se naučila otevírat dveře a pouštět všechny ven a dovnitř, žádný plot pro ni nebyl vysoký....Je to živé stříbro, velmi pracovitá, má vynikající lovecké vlohy a fantastickou povahu, je milá, mazlivá a vždy se snaží zavděčit a udělat tak, jak se po ní požaduje....Je nesmírně aktivní a do všeho se vrhá s neutuchající energií....
Dokáže si o všechno říct, je velmi komunikativní. Má obrovské srdce a neskutečně miluje celou naši rodinu....A ze zkušenosti víme, že tyhle vlastnosti předává i svým potomkům...Má velmi kvalitní exteriér, což dokazují její vynikající výsledky na všech možných výstavách.
Lord - našeho Lordíka jsme si jako malou chlupatou kuličku dovezli z Litvy, z velmi známé a kvalitní chovatelské stanice Nenuoramos. Z malého štěňátka vyrostl nádherný statný pes s překrásnou typickou samčí hlavou. Lord je ztělesněním dobroty a láskyplného srdce - milující dobrák, velmi poslušný, neustále veselý plný energie...i on bez problémů zvládá otevírání dveří a jiné kousky, ale na rozdíl od holek nikdy nic nezničil a respektuje daná pravidla....Je nesmírně komunikativní a snaživý. Má vynikající rodokmen a je velmi podobný svému slavnému tatínkovi ( Multi Champion Milbu Twister to Nenuoramos), jakoby mu z oka vypadl....I ve svém mladém věku ( v prosinci mu budou teprve dva roky) dosáhl mnoha úspěchů na výstavách.

Oba rodiče jsou naprosto zdraví, plnochrupí a mají nůžkový skus.
Pokud máte zájem o štěňátko z tohoto spojení, kontaktujte nás: tel: 737 279 808 nebo mail: ivcakuc@seznam.cz
Ráda odopovím na veškeré Vaše otázky. Samozřejmě poskytujeme majitelům našich štěňátek veškerý potřebný chovatelský servis ( stříhání, pomoc při výcviku, výstavách atd), štěňátka od nás odchází naočkovaná, natetovaná a odčervená s výbavičkou do prvních dnů v novém domově.
Hledáme pro naše štěňátka milující rodiny a páníčky, kteří jim poskytnou láskyplný domov. Z dlouholetých zkušeností víme, že naši pejsci svým pánům přinesou do života mnoho radosti, lásky a nových zážitků.....

Nová štěňátka již brzy!!

dne 14.8.2014

Na podzim 2014 plánujeme štěňátka ze spojení:

Nenuoramos Lord Wizard

Národní Vitěz ( PL), CAC SK, res. CAC SK, CWC, 3x Excellent II, 5x Excellent III., 3 x Excellent IV., 2x Very promising I.

April z Karpentné

BOB, BOS, CACIB, res. CACIB, CAJC, BOB Junior, 4x CAC, CWC, res. CAC, CACA, 2x res. CAC SK

Další fotky štěňátek - Debie, Crispy a Dusty

dne 29.11.2013

Máme pro Vás nové fotky štěňátek.


Nové fotky štěňátek

dne 29.10.2013

Máme pro Vás spoustu nových fotek našich medvídků.

Štěňátka rostou jako z vody a čekají na nové páníčky!!

dne 18.10.2013

Vzali jsme naše miminka na první procházku....na ranním sluníčku se jim moc líbilo a byli nesmírně šťastní........
a taky vyzkoušeli kaluže, bahenní koupel...takže nám nezbylo nic jiného než je všechny vykoupat....

Náš malý Coudy už pochopil že jídlo je ze všeho nejdůležitější a tak si misku pořádně hlídá....a neopustí ji ani za nic....

Naše miminka si užívala první vycházku se vším všudy a po návratu vypadala jako smečka malých divočáků...a tak jsme se poprvé koupali....